Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
0

W jaki sposób słuchać muzyki jazz oraz blues?

Muzyka jazzowa powstała już na początku XX wieku. Charakteryzuje się rytmem synkopowanym i wieloma improwizacjami. Ma to związek z tym, że pierwsi muzycy jazzowi, jakimi byli afroamerykanie nie znali nut. Kwintesencją tej muzyki jest zgrabne „bawienie” się taktem, zachowując jego lekkość i sprężystość. W muzyce jazzowej wyróżnia się kilka odgałęzień, jak Swing, Bop czy Cool. Do popularnych muzyków należy z pewnością Jan Garbarek, norweski saksofonista, lecz krajowego pochodzenia.

Najszerzej kojarzonym muzykiem, jest natomiast Louis Armstrong, trębacz, który zmarł w 1971 roku, jeśli gra toczy się zaś o perkusję, będzie to Buddy Rich znany z cudownej techniki, był liderem Buddy Rich Big Band. Jazz do Polski trafił w latach dwudziestych ubiegłego wieku.

W okresie stalinizmu był jednak zakazany, jako muzyka zgniłego zachodu. Do dziś granie jazzu uważane jest za wyższy poziom „wtajemniczenia” przez wszelkich muzyków – ważne są także porządne wyposażenia, jak wytłumienie kolumn. Sama muzyka natomiast ma się przyzwoicie i chociaż liczba słuchaczy zmalała, to wciąż są jeszcze kluby w jakich grany jest jazz. Pierwszymi muzykami odgrywającymi bluesa, byli afroamerykanie wywodzący się z południa Stanów Zjednoczonych. Blues jest dosyć starą muzyką, jej początki sięgają połowy XIX wieku. W tej muzyce problematyką jest strapienie, niezadowolenie. A on może mieć równe przyczyny, jak niespełniona miłość, czy niezadowolenie ze społeczeństwa, dysproporcje biegłych. Samo słowo blues w języku angielskim świadczy rozpacz.

Pierwotnie blues był tylko śpiewany, dopiero w poprzednim wieku zaczęto dodawać następne instrumenty. Najpoprawniej legendarnym muzykiem bluesowym jest B.B. King, o którym mówi się, że jest królem tej muzyki. Blues poprzez lata mocno się rozwinął, powstało dużo odłamów. Najsławniejszym, lokalnym bluesrockowym zespołem jest bez kwestionowania Dżem, którego nieżyjący już od wielu lat wokalista Ryszard Riedel stał się ikoną tej muzyki. Dżem gra dalej, niemniej jednak ich muzyka nie wszystkich przekonuje. Blues w dzisiejszych czasach ma się niesłychanie dobrze i nadal przyciąga wielu zapaleńców. Wciąż są kluby gdzie grana jest jedynie ta muzyka.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY