Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
0

Powietrze pod ciśnieniem – pompy, filtry i inne akcesoria

Sprężarki to sprzęty, z jakimi spotykamy się dosyć często. Są obecne w wielu zakładach przemysłowych, oraz… W dowolnym, normalnym domu! Wentylator, lodówka lub odkurzacz. To tylko drobne przykłady. Nadrzędnym zadaniem przeciętnej sprężarki jest zwiększanie ciśnienia gazów. Od czasu do czasu oczekiwany jest wynik wymuszenia przepływu medium. Możemy również swobodnie zmienić temperaturę i gęstość wyznaczonego czynnika. Jak widać, sprężarka jest sprzętem zdolnym do modyfikowania jednej formy energii w drugą. Na wlocie do zbiornika panuje ciśnienie niższe od atmosferycznego.

Nazywamy je ciśnieniem ssawnym. Wyłonione medium zostaje zassane, a po pewnym czasie sprężone. To właśnie dzięki ciśnieniu tłocznemu, gaz wydostaje się na zewnątrz machiny. Ciśnienie na wylocie może posiadać o dużo większą wartość, aniżeli atmosferyczne. Inaczej medium nie uwolni się ze zbiornika. Niesłychanie znaczącym detalem każdej sprężarki jest układ chłodzący. Sprężaniu gazów akompaniują gigantyczne straty energii w postaci ciepła.

Dlatego niebezużyteczna jest obecność chłodnicy. W przeciwstawnym wypadku, dojdzie do przegrzania maszyny, a nawet jej zniszczenia! Obowiązkiem sprężarki jest zwiększenie ciśnienia wyznaczonego gazu. Taki efekt nazywamy sprężaniem – tutaj niebezużyteczne są akcesoria rodzaju osuszacze sprężonego powietrza. Gazy mają swobodną budowę molekularną. Dlatego tak łatwo zmienić ich kształt oraz objętość. Wymaga to jednakże obfitych nakładów energii. Wykorzystuje się do celu pracę mechaniczną. Gaz pozostaje sprężony w szczelnym, zamkniętym zbiorniku.

Tudzież wykorzystana do tego energia przekształca się w ciepło. Stąd obowiązująca towarzystwo chłodnicy. Bez godziwego systemu chłodzenia, sprężarka niesłychanie prędko skapitulowałaby uszkodzeniu. Do wnętrza maszyny gaz zostaje zassany. Tuż przy wlocie dominuje ciśnienie ssawne, trochę niższe od atmosferycznego.

Natomiast ciśnienie przy wyjściu ze zbiornika jest wybitnie wysokie. To naturalnie dzięki temu czynnik jest błyskawicznie przetłaczany na zewnątrz. Oprócz zmiany ciśnienia, praca sprężarki powoduje kilka innych efektów. Następuje zmiana gęstości oraz temperatury czynnika. Cząsteczki gazu zostają bardzo stłoczone. Natomiast za pomocą chłodnicy monitorujemy uwalniane ciepło. Możliwe jest również wymuszenie przepływu medium. Nawet domowy wentylator intensyfikuje ruch powietrza w określonym kierunku.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY